Jak oczyścić i zregenerować wątrobę- dieta, zioła, detoks!

Niewłaściwe odżywianie oraz brak aktywności fizycznej często prowadzi do pogorszenia stanu zdrowia oraz wielu powikłań, które nie omijają naszych narządów. 

reklama
Bombardowanie organizmu wysoko przetworzoną żywnością, używkami, toksynami, a nawet stresem czy życiem w pośpiechu odbija się na naszym zdrowiu i gorszym działaniu „największego filtra organizmu”, czyli wątrobie.

Jak oczyścić i zregenerować wątrobę

Wątroba to największy organ w ciele człowieka, w którym odbywają się dziesiątki różnych procesów gwarantujących sprawne działanie organizmu tj. detoksykacja, magazynowanie, filtracja oraz funkcje immunologiczne. Zadaniem wątroby jest neutralizacja toksyn, pochodzących z używek, leków, żywności, powietrza, przekształcenie toksycznego amoniaku w mocznik, sprzęganie i degradowanie hormonów, neutralizuje, magazynuje i przechowuje substancje szkodliwe i toksyny. Poprzez produkcję żółci wątrobowej odpowiada ze trawienie tłuszczów i wchłanianie witamin rozpuszczalnych w nich. Narząd ten bierze aktywny udział w przekształcaniu węglowodanów w glukozę i tłuszcze, wytwarzaniu białek , magazynowaniu witamin i pierwiastków niezbędnych organizmowi, odpowiada za przetwarzanie zużytych czerwonych krwinek czy syntezę mocznika. Wątroba pełni także funkcje odpornościowe, które polegają na filtracji i zniszczeniu antygenów, wirusów, grzybów i pasożytów. Jak widać sprawna wątroba jest niezwykle ważna.
reklama

Czasem zdarza się, że występuj bóle wątroby, który objawia się kłuciem w prawym boku lub uczuciem rozpierania pod żebrami, wzdętym brzuchem, biegunkami, zaparciami, zgagą i refluksem, dodatkowymi kilogramami, złym samopoczuciem, wysokim ciśnieniem, zwiększonym apetytem na słodycze, skurcze łydek lub dłoni, zwiększone dolegliwości alergiczne, przebarwienia na twarzy, brązowe plamy na ciele, brodawki, zabarwiony na żółto spód języka.

Na powyższe dolegliwości w głównej mierze odpowiada niewłaściwy styl życia i związane z tym nadużywanie alkoholu, palenie papierosów, spożywanie wysoko przetworzonej żywności, przyjmowanie leków, nieleczone infekcje, ostre diety odchudzające, otyłość, nadciśnienie.
reklama

Wątroba jest narządem, który potrafi się regenerować samodzielnie, jednak warto wspomóc ją w tych działaniach. Aby utrzymać wątrobę w dobrym i zdrowym stanie należy zastosować się do dwóch prostych kroków – trzymać się zdrowych nawyków żywieniowych i być aktywnym fizycznie. Jeżeli chodzi o działania wspierające wątrobę w regeneracji oraz oczyszczeniu warto w pierwszej kolejności zacząć od oczyszczania jelit, ponieważ wszystko co zjadamy najpierw trafia do żołądka i jelit, które jako pierwsze podejmują prace wchłaniania dostarczonych substancji. Jeżeli jelita nie stanowią zapory dla toksyn to obciążają dodatkowo wątrobę. Jak dbać o jelita znajdziesz tutaj.

Chcąc oczyścić i zregenerować wątrobę warto postawić na naturalne sposoby i produkty najbardziej wpływające na jej poprawę. Wybierz do tego jabłka, cytrusy, czosnek, buraki, zielone liście warzyw, brokuły, brukselka, orzechy, awokado czy olej lniany, oliwa z oliwek. Ale także sięgaj po zioła takie jak: kolendra , ostropest plamisty, liść karczocha, korzeń kurkumy, korzeń mniszka lekarskiego, ziele rzepiku, korzeń czarnej rzepy, kłącze ostryżu długiego, korzeń cykorii podróżnik, kwiatostan kocanek piaskowych, ziele lebiodki pospolitej, ziele szanty zwyczajnej, ziele lukrecji, zielona herbata, bylica boże drzewko, mięta, rumianek, ziele dziurawca


Detoks wątroby to przede wszystkim działania, które mają na celu odciążyć ten organ, oczyścić ze szkodliwych substancji i zregenerować. Kuracja odtruwająca może trwać jeden dzień, kilka dni lub kilka tygodni czy miesięcy. Wszystko zależy od stopnia uszkodzenia wątroby czy stopnia potrzeby jej regeneracji. Według zaleceń wątrobę powinno oczyszczać się raz w miesiącu i do tego na szybką regenerację sprawdzą się soki, napary czy mieszanki.

1. Ziołowa herbata I- zioła wymieszać i przechowywać w suchym pojemniku. Napar przygotować z 1 łyżeczki na szklankę wrzącej wody. Stosować 2-3 razy dziennie po posiłku.

-liść pokrzywy, liść mięty, zielona herbata, liście mniszka, korzeń łopianu, ziele drapacza, świeży imbir lub kurkuma

2. Ziołowa herbata II - zioła wymieszać i przechowywać w suchym pojemniku. Napar przygotować z 1 łyżki na szklankę wrzącej wody. Stosować 2-3 razy dziennie.

- korzeń mniszka, ziele karczocha, korzeń lukrecji, ziele rzepiku, kora dębu, ziele dymnicy

3. Sok z grejpfruta – wszystkie składniki zblendować i dodać wodę.

- ½ grejpfruta, 2 łyżki oliwy z oliwek, 2 cytryny, 1 ząbek czosnku

4. Sok warzywny – wszystkie składniki zblendować; pić na czczo lub w ciągu dnia w 3 porcjach. Stosować przez 2 tygodnie

- sok z 250g marchwi, 75g ogórka zielonego, 75g buraka

5. Woda z cytryną – sok z 1 cytryny wymieszać z taką samą ilością oliwy z oliwek, uzupełnić wodą. Wypijać jako ostatni posiłek przez 10 dni

6. Napar z mięty, cytryny, pomarańczy i miodu - mięte zalać 1 szklanką wrzącej wody i gotować na małym ogniu ok. 10 min. Po lekkim ostudzeniu dodać sok z cytryny i pomarańczy oraz miód. Pić raz dziennie.

- kilka listków mięty, sok z 1 cytryny, sok z 1 pomarańczy, 1 łyżka miody

Dieta wątrobowa – na czym polega ?


W bardziej zaawansowanych przypadkach uszkodzenia czy złego funkcjonowania wątroby należy postawić na dłuższą kuracją. Zdrowa wątroba nie zmienia się w chora z dnia na dzień i to samo dotyczy poprawy jej kondycji. Oczyszczenie i naprawa uszkodzonych komórek wątrobowych to proces, który wymaga czasu i odpowiedniego podejścia. Tu z pomocną przychodzi dieta wątrobowa, która w ogólnym założeniu polega na zmianie sposobu odżywania na bardziej lekkostrawny i opierający się na nieprzetworzonych , naturalnych produktach.

W pierwszej kolejności należy:

- wprowadzić regularne posiłki (5-6 w ciągu dnia)

- smażenie zamienić na pieczenie, gotowanie na parze czy w wodzie, duszenie

- każde danie powinno zawierać porcję warzyw lub owoców

- wprowadzić produkty bogate w błonnik, które ułatwiają trawienie i oczyszczanie jelit

- ograniczyć tłuszcze , zwłaszcza pochodzenia zwierzęcego

- wypijać minimum 2 litry wody


Co jeść w diecie wątrobowej?


Istotnym elementem diety wątrobowej jest komponowanie posiłków w sposób, w który będą mogły one wpływać na procesy odtruwania oraz przyspieszały oczyszczanie i regenerację. Warto do diety włączyć zatem:

- ryby – zawierają zdrowe kwasy tłuszczowe, obniżające cholesterol i wspierające działanie wątroby np. makrela, łosoś, halibut, śledź, pstrąg

- kiszonki – zawierają dobre kultury bakterii, usprawniające procesy trawienne np. kiszona kapusta, kiszone ogórki, kiszone buraki

- zdrowe tłuszcze – np. oliwa z oliwek, olej lniany, nierafinowany olej rzepakowy, olej z czarnuszki

- chudy nabiał – kefir, maślanka, zsiadłe mleko, odtłuszczone mleko i jogurty, chude sery twarogowe

- owoce cytrusowe – bogate w antyoksydanty np. cytryna, pomarańcze, grejpfruty, limonka

- zielone warzywa liściaste – zawierają oczyszczający chlorofil, sulforafan i azotan np. jarmuż, szpinak, sałata,

- kiełki nasion strączkowych

- miód – rzeoakowy, gryczany, mniszkowy

- produkty pełnoziarniste – kasza jęczmienna, kasza orkiszowa, bulgur, kasza owsiana, kasza gryczana, ryż basmati, ryż brązowy, makaron pełnoziarnisty, ciemne pieczywo, płatki zbożowe górskie

- warzywa - surowe lub w postaci gotowanej al dente

- owoce – szczególnie zalecane są te jagodowe tj. truskawki, poziomki, jagody, borówki, maliny


Czego unikać przy diecie wątrobowej?

Oczyszczenie i regeneracja wątroby, aby była skuteczna musi wyeliminować niezdrowe nawyki, do których zalicza się:

-spożywanie wysoko przetworzonych produktów - tłuste wędliny, parówki, pasztety, konserwy, fast foody

- białe pieczywo pszenne

- tłusty nabiał - tłuste mleko (3,2%), sery żółte, tłuste sery twarogowe, śmietana, masło, margaryna,

- jajka

- tłuszcze zwierzęce - smalec, słonina, majonez,

- tłuste mięso – kaczka, gęsina, baranina, tłuste czerwone mięso, tłusta wieprzowina

-słodkie przekąski i przetwory - słodycze w każdej postaci, dżemy,

- słone przekąski - paluszki słone, orzeszki solone, krakersy

- rośliny strączkowe ze względu na właściwości wzdymające

- warzywa - cebula, szczypior, papryka, ogórki zielone, rzodkiewki

- owoce – gruszki, śliwki, czereśnie, agrest

- grzyby, w tym pieczarki


W drodze do sprawnej wątroby oprócz zdrowej, zbilansowanej diety nie może zabraknąć regularnej aktywności fizycznej takiej jak spacery, bieganie , jazda na rowerze czy pływanie. Każdy ruch będzie wpływał pozytywnie na prace nie tylko wątroby, ale całego organizmu.
Jak oczyścić i zregenerować wątrobę- dieta, zioła, detoks! Reviewed by Sylwia on 20:03 Rating: 5

Brak komentarzy:

Obsługiwane przez usługę Blogger.