Dlaczego nie należy jeść codziennie tego samego?

Tworzenie zdrowej diety jest czymś o wiele większym niż jednozadaniowe jedzenie sałatek każdego dnia w celu pozbycia się kilku zbędnych kilogramów. Kiedy rozpoczynasz swój plan utraty “oponki”, która powoli i systematycznie utworzyła się wokół Twojego brzucha, pierwszym co przychodzi Ci do głowy to konsekwentne spożywanie mnóstwa sałatek każdego dnia z dodatkiem białka.
reklama
Sumiennie podczas zakupów wybierasz ogromne ilości sałat i warzyw na cały tydzień - sałata rzymska, kapusta, pomidory, czerwona cebula, ogórki, papryka czy rzodkiewka - aby jeść je skrupulatnie na obiad i kolację każdego dnia. Dodajesz niewielką ilość białka, dorzucasz nasiona i polewasz lekkim dressingiem. Posiłek wprost naładowany składnikami odżywczymi, sprawiający, że w końcu czujesz, że zjadłaś coś naprawdę zdrowego.
reklama
Oczywiście posiłek godny pochwały, jednak istotną rzeczą, o której zapominamy tu to to, że zdrowa, sprawna i silna osoba nie spożywa tych samych produktów każdego dnia przez cały rok. Podobnie ma się to do treningu czy ćwiczeń, których nie należy wykonywać cały czas tych samych. Kiedy robisz to samo cały czas, skazujesz się na adaptację i tzw. plateau.



Jeżeli chcesz wyglądać i czuć się bardzo dobrze każdego dnia, konieczne są zmiany. A oto dlaczego:

1. Jedzenie kolorowych owoców i warzyw oznacza, że dostarczasz organizmowi szerokiej gamy składników odżywczych

Potrzebna jest zróżnicowana dieta, która sprawi, że będziesz zdrowa i w formie - fit. Każdy rodzaj owoców i warzyw ma inny profil składników odżywczych, więc niezwykle ważne jest, aby jeść różne produkty spożywcze i korzystać z wielu witamin i minerałów.

Łatwym sposobem na to, aby upewnić się, że Twoja dieta jest wartościowa i różnorodna jest wybieranie i dodawanie do posiłków owoców i warzyw w różnych kolorach. Barwy owoców i warzyw mogą sygnalizować o rodzaju zawartych flawonoidów, czyli związków przeciwutleniających, znajdujących się w roślinach.

Na przykład, owoce i warzywa:

- w kolorze żółtym i pomarańczowym oznaczają, że rośliny mają wysoki poziom beta-karotenu, który zmienia się w organizmie na witaminę A, która wspomaga układ odpornościowy

- w kolorze czerwonym oznaczają, że rośliny zawierają likopen, cechujący się właściwościami antyoksydacyjnymi oraz antocyjan, mający szerokie korzyści dla zdrowia

- w kolorze niebieskim i purpurowym oznaczają, że rośliny zawierają kwas elagowy

- zielone warzywa w diecie to kwas foliowy oraz luteina i zeaksantyna, które wspierają zdrowie oczu.
reklama
2. Użyj sezonowości jako przewodnika w diecie

Zaleca się spożywanie produktów sezonowych z kilku ważnych powodów. Po pierwsze zaoszczędzisz pieniądze, zdobędziesz wiele korzyści z szerokiego wachlarza składników odżywczych oraz będziesz cieszyć się pełnią i różnorodnością smaków przez cały rok. Sprawdź, jakie warzywa i owoce przypisywane są do danego miesiąca i wprowadź je do swojej diety.

Spożywanie produktów sezonowych nie tylko odciąży Twój portfel, ale także urozmaici sposób odżywiania i pełnię smaku w każdym posiłku każdego dnia i każdej porze roku. Wiele osób skupia swoją uwagę na puszkach, słoikach czy mrożonkach najczęściej już od grudnia do marca. A co, jeżeli w tym czasie, o tej pozornie “suchej” porze roku stracisz szansę na znalezienie nowego smaku? Dlaczego nie zastąpić cebuli np. porem? Zyskasz łagodniejszy cebulowy smak, a do tego większą ilość wapnia, potasu i kwasu foliowego.


3. Unikaj kulinarnej rutyny i zaprzestania diety
Udowodniono, że spożywanie szerokiej gamy produktów spożywczych może poprawić dietę i pomóc utrzymać zdrowe nawyki żywieniowe, co w konsekwencji prowadzi do poprawy ogólnego stanu zdrowia. Znakiem i efektem zdrowej diety jest to, że czujesz się silna i zrównoważona w dłuższej perspektywie. Elastyczność i różnorodność są kluczem do zdrowego stylu życia.

Trzymaj swój talerz wypełniony wartościami odżywczymi, dokonując drobnych poprawek w zależności od pory roku. Jeżeli zawsze jesz ciecierzycę, spróbuj czarnej fasoli lub soczewicy. Jeżeli znudził Ci się jogurt grecki, zamień go na maślankę, kefir lub niewielką ilość sera ricotta. Różne zioła i przyprawy także urozmaicają smak zwykłych potraw.

W końcu postaw na miksowanie swoich posiłków. Na przemian wybieraj sałatki wypełnione chudym mięsem, fasolą i zdrowymi węglowodanami tj. słodkie ziemniaki, ryż brązowy z innymi posiłkami złożonymi ze zdrowych węglowodanów, białka, tłuszczów oraz owoców i warzyw. To pomoże Ci utrzymać zdrową dietę i zdrowe odżywiania na długo!




Dlaczego nie należy jeść codziennie tego samego? Reviewed by MotywacjaNonStop on 10:33 Rating: 5

3 komentarze:

  1. dobry wpis, mam nadzieję, że trafi do wielu osób, bo można się z niego naprawdę sporo dowiedzieć. Mi się niedobrze robi, na samą myśl, że coś miałbyś jeść dwa dni z rzędu. Ale mam dobrą radę (do obiadów): jeśli chcesz zmienić smak dania i nie jeść tego samego dwa dni z rzędu, dodaj do niego pomidory. Przepis na sukces gwarantowany :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Jest jeszcze jedna korzyść z jedzenia różnorodnych posiłków każdego dnia - motywacja. Jeśli chce nam się to robić, to znaczy, że jesteśmy zmotywowani do działania, walki o swoje zdrowie i kondycję :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Ja do każdej diety w polecam zestaw witamin ponieważ robiąc przysłowiową redukcję dużą ilość witamin wypacamy wraz z potem po czym ich nie uzupełniamy. Warto więc przemyśleć sprawę i jeśli bierzemy się za treningi regularnie zacząć brać witaminy.

    OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.