Określ typ swojej sylwetki i dobierz trening

Odwieczne pytanie większości kobiet: jaki jest mój typ sylwetki - czy jestem jabłkiem, gruszką, klepsydrą, czy może prostokątem? Na wstępie zaznaczę, że nie ma idealnej sylwetki. Każda jest piękna i jedyne, co musisz widzieć to, to jak podkreślić i wyeksponować swoje atuty. Poniżej przedstawię cechy poszczególnych typów kształtu ciała, które pomogą Ci określić Twój typ.

W kolejnych artykułach podpowiem Ci jak wymodelować swoją figurę ćwiczeniami, aby była proporcjonalna i przypominała ideał kobiecego piękna.

źródło: https://shapescale.com/blog/health/how-body-shape-reveals-health/

Bez względu na to, jak wiele stracisz na wadze i jak dużo ćwiczysz nie osiągniesz typu sylwetki, który akurat podoba Ci się najbardziej (wszystko jest zaprogramowane w Tobie). Czy będziesz nosić rozmiar 36 czy 44, typ budowy ciała uwarunkuje to, co będzie dla ciebie najlepsze. W budowie ciała liczą się przede wszystkim proporcje. Zamiast zmieniać typ swojego ciała – podkreśl jego zalety! Każdy typ sylwetki ma swoje plusy i minusy.
reklama
Zanim przejdę do omówienia cech każdej sylwetki chciałabym, abyś wiedziała, że Twój kształt jest określony przede wszystkim przez konstrukcję szkieletową oraz rozbudowę mięśni i posiadany poziom tkanki tłuszczowej. Typ ciała określany jest zazwyczaj po okresie dojrzewania, ale nie oznacza to, że może pozostać taki przez całe życie. Wdrożenie ćwiczeń lub zmiany hormonalne mają znaczący wpływ na to jak będzie wyglądało nasze ciało. Ok, określmy w końcu typ Twojej sylwetki. Jak to zrobić? Poniżej pokażę Ci 3 sposoby.

Sposób 1 – przyjrzyj się swojemu ciału – zwróć uwagę na ogólny kształt ciała: na tułów, ramiona, biodra. Sprawdź, jak się mają proporcje ramion względem talii i bioder.
  • gruszka – biodra szersze od ramion i talii
  • jabłko – ramiona i biodra są tego samego rozmiaru, talia natomiast jest taka sama lub nieco szersza do ramion i bioder
  • klepsydra – biodra i ramiona tej samej szerokości, talia dużo węższa, zarysowana
  • prostokąt – ramiona, talia i biodra mają ten sam rozmiar
Sposób 2 – zmierz się – w tym przypadku potrzebne będą Ci metr, kartka papieru i cos do pisania. Zmierz się w najszerszym punkcie swoich ramion i bioder oraz w najwęższym miejscu talii.

Jak zmierzyć ramiona: tutaj przyda Ci się pomoc drugiej osoby. Szerokość ramion mierzysz od zewnętrznej krawędzi, zaczynając od jednego ramienia i kończąc na drugim. Taśma powinna obejmować najszerszą część ramion.

Jak zmierzyć biust: aby dokładnie określić rozmiar biustu należy umieścić metr pod pachami i owinąć się nim tak, aby powstały obwód uwzględniał wielkość piersi w ich największym miejscu.

Jak zmierzyć talię: talia stanowi najwęższą cześć ciała; stań przed lustrem i na wydechu, bez wciągania brzucha zmierz jej obwód

Jak zmierzyć biodra: stań wyprostowana przed lustrem, złącz nogi i określ najszerszy punkt bioder. Zmierz tę część upewniając się, że metr dodatkowo owija największą część pośladków

Na podstawie pobranych wymiarów możesz teraz w prosty sposób określić typ swojej sylwetki:

gruszka – w tym typie biodra są szersze od ramion oraz biustu i stanowią najszerszy obszar ciała; zazwyczaj obwód bioder jest o 5% większy od obwodu ramion i biustu

jabłko – ramiona oraz biodra są tego samego rozmiaru; kobiety o tym typie ciała mają zbliżony obwód klatki piersiowej i talii, warto pamiętać, że w niektórych przypadkach biodra w tym przypadku mogą być ok. 10-15cm mniejsze od biustu

reklama
klepsydra – ten typ ciała odznacza się tym samym rozmiarem ramion i bioder oraz niezwykle wąską w stosunku do nich talią. Wymiary ramion względem bioder mogą różnić się ok. 5%, natomiast wymiaru tych obu i biustu względem talii nawet ok. 25%.

prostokąt – ramiona, biust, talia i biodra mają ten sam obwód.

Kolejny sposób znajdziesz na następnej stronie.

1 z 2



Określ typ swojej sylwetki i dobierz trening Reviewed by MotywacjaNonStop on 14:20 Rating: 5

12 komentarzy:

  1. Jaki trening najlepszy jest dla sylwetki prostokątnej?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. W dniu dzisiejszym na blogu będzie artykuł dla sylwetki prostokątnej.

      Usuń
  2. Chyba coś przeoczyłam. Jeśli ktoś ma ramiona szersze od bioder?

    OdpowiedzUsuń
  3. Dokładnie, ja również mam ramiona szersze od bioder i wyraźnie zarysowana talie, i mały biust.

    OdpowiedzUsuń
  4. Jeśli ktoś ma ramiona szersze niż biodra i małe piersi to figura rożek ;) Natalia

    OdpowiedzUsuń
  5. Jakie ćwiczenia do figury w kształcie rożka?

    OdpowiedzUsuń
  6. Ramiona szersze od bioder, duży biust, wcięcie w talii, płaski tyłek, szczupłe nogi ale tłuszcz odkłada się na brzuszku + boczki - co to może być za sylwetka? :D I jakie ćwiczenia?

    OdpowiedzUsuń
  7. Nie wiedziałam, że trzeba dobierać trening do typu figury, od 5 miesięcy ćwiczę z książką Natalii Gackiej i jestem bardzo zadowolona z efektów, ćwiczenia obejmują każdą partię ciała, więc chyba są odpowiednie dla każdeego.

    OdpowiedzUsuń
  8. czy prawidłowo wykonuje pomiar jeżeli mierzę obwód na wysokości/ troszkę powyżej pachy? Teoretycznie powinnam mierzyć wyżej, ale najszersza część ramion znajduje się właśnie w na tej wysokości.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zobacz nasz artykuł dotyczący pomiarów ciała:
      http://www.motywacjanonstop.pl/2015/02/jak-dokonywac-pomiaru-obwodow-ciaa.html

      Usuń
    2. w tym artykule nie podano jak mierzyć obwód ramion, więc nadal nie wiem

      Usuń
  9. Jest jeszcze figura typu "Y", która nie została tutaj opisana. Chociaż ujęta jest na ilustracji.

    OdpowiedzUsuń

Obsługiwane przez usługę Blogger.