Sposoby na zakwasy: jak pozbyć się zakwasów?
Dowiesz się tu, jak zapobiegać zakwasom.Otrzymujemy od Was wiele wiadomości, że wyzwanie i ćwiczenia bardzo Wam się spodobały, lecz bardzo wiele z was ma po nich dokuczliwe zakwasy. Czy to źle? I czy to są naprawdę zakwasy? W jaki sposób poradzić sobie z zakwasami oraz jak ich uniknąć?
reklama
Co to są zakwasy i kiedy się pojawiają?
Popularnie zakwasami możemy nazwać ból mięśni, który występuje zazwyczaj 24 godziny od treningu. Jeżeli czujecie ból mięśni jest to sygnał od naszego organizmu, że nie jest za dobrze. Bardzo ważne jest to, aby systematycznie dbać o swoje ciało, a nie tylko z doskoku lub tylko czasami. Nasze mięśnie, które wcześniej nie były ćwiczone poprzez ból dają nam znać, że doszło do mikrourazów. Ból taki trwa zazwyczaj dwa, trzy dni w zależności od intensywności treningu, jaki wykonywaliśmy, lecz zdarza się, że ból trwa nawet pięć dni.
reklama
Najlepszym rozwiązaniem są systematyczne treningi i dobra rozgrzewka. Rozgrzewka pomoże uchronić nas przed bólem mięśni, jak również pozwoli zapobiec kontuzjom.
Kilka sposobów, aby zapobiec zakwasom:
- Dopasuj intensywność treningu do swoich możliwości. Jeżeli dopiero zaczynasz treningi nie wykonuj ćwiczeń zbyt intensywnie. W momencie, kiedy wykonujesz trening i czujesz, że jest on dla Ciebie za intensywny zrób sobie kilka sekund przerwy. W ten sposób przyzwyczajasz swoje mięśnie do coraz większego wysiłku. Unikniesz dzięki temu niepotrzebnego bólu.
- Pamiętaj o rozgrzewce. Przed planowanymi ćwiczeniami rozciągnij się. Poniżej przykład 5 minutowej rozgrzewki, która pomoże Wam w rozgrzaniu swoich mięśni. Kliknij TU
- Rozciągnij się po treningu. Krótki 5 minutowy stretching po ćwiczeniach pozwoli zapobiec także zakwasom. Pamiętaj jednak, by nie rozciągać nadmiernie zmęczonych ćwiczeniami mięśni. Przykładowy stretching znajdziecie TU.
- Oddychanie to jeden z wielu czynników, który wpływa na nasz trening, ale również na samopoczucie po nim. Bardzo ważne jest odpowiednie oddychanie, które pozwoli odpowiednio dotlenić nasze mięśnie.
- Zdrowe odżywianie również może zapobiec bólu mięśni po treningu. Dieta powinna obfitować w witaminy i minerały, które wpływają korzystnie na pracę naszych mięśni.
- Jeżeli mieliście dłuższą przerwę w ćwiczeniach wracajcie do treningów stopniowo. Jeżeli czujecie, że trening może być dla Was za intensywny zróbcie sobie przerwę.
reklama
- Masaż, który rozluźni mięśnie.
- Masaż lodem, a dokładnie kostkami w miejscu zakwasów oraz posmarowanie żelem z mentolem
- Maści rozgrzewające na bazie mentolu, które złagodzą nasz ból.
- Prysznic – w momencie, kiedy bierzecie prysznic zastosujcie ten sposób, który zwiększy krążenie krwi i spowoduje zmniejszenie zakwasów. Naprzemiennie włączcie raz zimną raz gorącą wodę..
- Sauna również powoduje, że nasze mięśnie rozluźniają się.
- Dalszy ruch – w moim przypadku okazało się to najlepszym sposobem na zakwasy. Najtrudniejsze jest kilka pierwszych minut treningu. W momencie, kiedy mięśnie będą już rozgrzane zakwasy mijają. Ważne jest jednak, abyście pamiętali, że trening musi być mniej intensywny niż dnia wcześniejszego.
Pamiętajcie!
Jeżeli już nabawicie się zakwasów nie należy ich za mocno rozciągać czy bardzo masować bolący mięsień. Wykonanie tych dwóch czynności zbyt intensywnie mogą spowodować znacznie większy ból, a nawet uszkodzić mięśnie.
Sposoby na zakwasy: jak pozbyć się zakwasów?
Reviewed by MotywacjaNonStop
on
11:47
Rating:
Ja na zakwasy stosowałam maść Dip Hot. Świetnie rozgrzewa, poleciła mi ja Pani w aptece. Dobrze też sprawdza się na wszelkiego rodzaju kontuzje :)
OdpowiedzUsuńA wszędzie piszesz o tym DUP COLD, statystyki nabijasz ? Teraz aptekarka wcześniej trener polecał. Nabijanie pseodoreklamy, Proszę zrobić z tym porządek.
UsuńArtykuł bardzo fajny !
Artykuł idealnie dla mnie dziś mam takie zakwasy ze chodzić nie mogę a schodzenie ze schodów to jakaś mordęga.
OdpowiedzUsuńCześć! Jestem osobą, która w zasadzie "walczy" z zakwasami kilka razy w tygodniu. Ok. 4-5 razy w tygodniu biegam, i 4 razy chodze na crossfit, po którym prawie zawsze mam 1-2 dni zakwasów. Nie wiem, czy jest to wynikiem zbyt ciężkiego treningu, czy też może jakiejś indywidualnej przypadłości, ale dla mnie najlepszą metodą jest właśnie ta najbardziej drastyczna, czyli dalszy ruch, kolejny trening. Fakt, że na początku jest ciężko (i można też przesadzić), ale po skończeniu treningu odczuwa się zdecydowaną ulgę. Jakby ktoś był zainteresowany to to są moje ulubione sposoby na zakwasy: https://sportsjunkie.pl/zakwasy-po-treningu-sposob-na-zakwasy/
OdpowiedzUsuń